Már csak néhány nap van hátra a 2020-as USA elnökválasztásig, amelyet óriási érdeklődés kísér. Az esemény kapcsán természetesen rengeteg adatvizualizáció is készül, ebből válogatunk néhányat.
A Reaktor blog becslése : Trump nyer
A Reaktor blog posztjában Trump győzelmét jósolja, az államok várható voksolását egy hagyományos térképen jelenítve meg.
A közvéleménykutatások bizonytalansága
Az adatújságírásra specializálódott FiveThirtyEight portál National Poll trackere a közvéleménykutatások eredményeit jeleníti meg, bemutatva az adatokban rejlő bizonytalanságokat is.
A legfontosabb államok
A Guardian grafikája azokra billegő államokra koncentrál, amelyek eldönthetik a választás eredményét. Az USA elektorokra alapuló rendszere miatt a legnagyobb tétje itt van a szavazásnak, a stabilan republikánus vagy demokrata többségű államok eredménye kevésbé fontos.
Jól strukturált oszlopdiagrammok
A Financial Times grafikája klasszikus oszlopdiagramm segítségével mutatja be a szavazatok várható megoszlását a két jelölt között Az alsó részben az egyes államok elektorszámai láthatóak, politikai irányultság szerint csoportosítva.
Elektori csempék
Szintén a választási rendszer sajátossága, hogy az egyes államok választási súlya (azaz a hozzájuk tartozó elektorok száma) nem feltétlenül arányos a földrajzi méretükkel. Ezért használ a Politico is inkább csempetérképet (tile map), ahol az egyes államok pont annyi csempéből állnak, ahány elektoruk van, így a választási súly és a vizuális méret azonos.
2020 vs. 2016 - animálva
A magyar hátterű adatanimációs szoftver, a Vizzu fejlesztői is készítettek egy videót a választási esélyekről, a 2016-os Clinton-Trump párharccal hasonlítva össze az adatokat. A teljes videó itt látható.
A változatosság gyönyörködtet
A Tableau-guru Ken Flerlage anyaga 14 különböző módot mutat be a választási adatok vizualizálására. Az interaktív verzió itt érhető el.